Imunita

 v kostce - jednoduše a prakticky

Imunita je nejúčinnější zbraň organismu proti nemocem a dokáže přemoci i rakovinu, pokud je dostatečně silná.

Zdraví je to nejcennější co máme. Uvědomíme si to, až když o něj přijdeme.

Imunita je štítem vašeho organismu proti antigenům, jako jsou bakterie, viry, alergeny, kvasinky, plísně a další.

Jak je silná Vaše imunita?

Podívejte se na tyto 2 obrázky - kdo asi má lepší imunitu?
Když si mezi nimi vytvoříte pomyslnou stupnici a umístíte se na ni, máte přibližnou sílu své imunity.

silná imunita
slabá imunita

Co má vliv na imunitu?

Tyto základní aspekty určují, jak bude vaše vitalita a imunita silná:

Rozdělení imunity

  • vrozená
  • ataptivní (získaná - naučená)

Vrozená imunita je základní a univerzální, je schopná zvládnout spoustu infekcí.

Adaptivní imunita je aktivována až později po vrozené při boji s infekcemi. Její silou je paměť.

Imunitní systém si zapamatuje, jaké protilátky si vytvořit a když je člověk později napaden stejnou infekcí znovu, je imunitní odpověď organismu mnohem silnější.

Tohoto učení imunity využívá medicína při očkování. V podstatě "vytrénuje" imunitu na danou chorobu tím, že do organismu vpraví neutralizované antigeny nemoci.

Strava

Jste to, co jíte - tato pravdivá věta se stala i názvem skvělého seriálu Kateřiny Cajthamlové. Máme mozek i informace, proto bychom je měli využít při výběru stravy.

líný hlad

Líný hlad

Jednoduše řečeno: řídíte se chutí, ne rozumem. Hranolky, chipsy, smažená a pečená masa, větrníky, věnečky, perlivé, slazené nápoje... Zní to sice chutně, ale pouze v puse. Ve střevech už to bude vypadat jinak. Tyto potraviny překyselují organismus.

Na to, aby organismus a imunita fungovaly správně, je třeba udržovat správné pH (ideálně 7,4). Organismus sám vyvažuje pH krve a to ho stojí hodně energie při spotřebě vápníku z tělesných rezerv.

Překyselený organismus je proto unavený a paradoxně má tendenci doplňovat rychlé cukry (chuť na sladké).

superpotraviny

Ovoce, zelenina, superpotraviny

Zde je možno využít i služeb superpotravin, léčivých bylin a doplňků stravy, které ovšem samy o sobě Vaši imunitu nespasí. Organická rostlinná strava je velmi důležitá, protože ovlivňuje prostředí ve střevech.

Superpotraviny jsou velmi výživné, obsahují minerály, vitamíny, jsou snadno stravitelné a nepřekyselují organismus.

Jsou to např.: med, kakao, mořské řasy (chlorela, spirulina), zelený ječmen, chia, maca, sezam, mandle, borůvky, různé sladkokyselé bobule, byliny, ořechy, semena, ovoce a zelenina...

Jedná se o přirozené přírodní potraviny.

Tlusté a tenké střevo

Zde sídlí základ vašeho imunitního systému! Mikroflóra bakterií, které žijí v počtu milionů druhů ve vašem střevě a sliznice střeva určují, kolik toxických látek se Vám dostává do krve a jak se tvoří obranyschopnost organismu.

Maso

Zde je třeba upozornit hlavně na kvalitu masa. Když máte doma obilniny pro přímou konzumaci, vydrží vám celkem na dlouho. Těchto obilnin se však spotřebuje na vykrmení zvířete mnohonásobně víc.

Skrmováním konvenčně pěstované pšenice, sóji, masokostní moučky a dalších, se do masa dlouhodobě ukládají vedlejší produkty zemědělských hnojiv.

Nekupujte maso z Polska, nebo dovážené z daleka. Jsou tam povolená hnojiva, která u nás jsou zakázána. Náklady na přepravu jsou vyšší, pomínky uchovávání jsou horší.

Čím větší chovy, tím je jednotvárnější krmivo a jeho kvalita je nižší. Proto jsou polské potraviny tak levné. Pro maso si dojděte raději k řezníkovi. Pokud chcete být zdraví, jezte raději kvalitní maso a méně, než více nekvalitního.

Vepřové maso je jedno z nejvíce překyselujících.

Bílé jedy

Věnujte pozornost i tomuto tématu. Zejména pšeničný lepek je nejrozšířenější tichý zabiják. Agresivně zprůchodňuje střevní kapiláry a dostává se do krve, kde na sebe váže toxiny. Tyto útvary se pak těžko odbourávají a podílejí se na vzniku různých onemocnění.

Myslíte si, že jíte zdravě?

To si myslí skoro každý, že když si dá děnně citron do čaje nebo občas salát, tak jí zdravě. Většinou je to málo. Udělejte si očistný den a nacpěte do sebe 2kg ovoce a zeleniny.

Pohyb

Pokud pracujete fyzicky ve zdravém prostředí, máte v tomto ohledu skoro vystaráno. Pokud sedíte u počítače, je to o něco horší a musíte to dohánět jinak.

Pohybem při sportu se nastartují všechny metabolické procesy. Pohybuje a pročišťuje se lymfa, rozproudí se krevní oběh, prohlubuje se dech, prokysličuje se mozek a tkáně, vylučují se toxiny. Přichází žízeň, která nastartuje výměnu tekutin v ledvinách.

Nemyslete si, že Vám stačí každodenní procházka. Pokud jste mladí, je třeba se neustále udržovat na hranici svých možností a je vhodné tyto hranice překonávat. Cvičení "aby se neřeklo" nemá moc smysl.

Dech

zde hraje důležitou roli jako nejlepší detoxikační prostředek. Dechem se během dne vyloučí více toxických látek, než močí. Má vliv na psychiku a používá se při meditačních technikách.

Jak tušíte, je důležité dýchat ve zdravém prostředí. Proto je nesmysl běhat u silnice plné aut.

Pot

pokud se spotíte, je to výborné. Pocením vyloučíte spoustu škodlivin. Čím častěji, tím lépe.

Chemie

chemie

Potravinářské přísady

Éčka v potravinách jsou sice testovaná v malých množstvích a jsou bezpečná. Co ovšem není testováno, jaký do sebe lidé dostanou chemický koktejl (tj. kombinace těchto látek) za týden, měsíc, rok, celý život, nebo dokonce mezigeneračně.

Léčiva

léky

jsou pro imunitní systém spíše na škodu. Většinou okyselují organismus, čímž vytvářejí lepší prostředí pro patogeny. Dále imunitě často usnadňují práci tím, že likvidují bakterie za něj. Brát léky je pouze pohodlnější a občas nám to umožňuje ušetřit čas, který bychom jinak strávili na lůžku.

Často mají špatný vliv na střeva, kde se je základ imunitního systému. Velmi často si lidé ničí přirozenou střevní mikroflóru léky proti bolesti, jako je např. Ibalgin.

Drogy

Za drogy lze považovat vše, co vyvolává závislost a co nemá dobrý vliv na naše zdraví.

cigareta

Nejužívanějšími paradoxně tolerovanými drogami jsou alkohol a tabák (nikotin).

Kouř spalovaného tabáku je vysoce toxický, obsahuje těžké kovy, tisíce různých chemických derivátů a spoustu velmi jedovatých látek. Je prokázáno, že mají jednoznačně negativní vliv jak na imunitu, tak na celkové zdraví člověka.

Alkohol v nepřiměřených dávkách má také prokazatelně negativní vliv na centrální nervovou soustavu, která imunitní systém řídí. U nás velmi rozšířené pití piva vyvolává řídkou stolici a ve střevech pak není správná mikroflóra. Imunitní systém, který má základ ve střevech, je pak oslaben.

psychika

Psychika

Fyzické zdraví a psychika jsou spojené nádoby. Čím se cítíte lépe, tím jste zdravější a máte silnější imunitu.

Zdravý a pravidelný spánek zde hraje také roli. Nevyspalý člověk je apatický a unavený, má slabší vůli a větší sklon propadávat závislostem.

Meditace je výborná pomůcka na odstranění strachu a na podporu imunity. Zkuste se odpoutat od myšlenek a soustředit se na vdechování křišťálově čistého světla a vydechování špíny, která se stává s každým výdechem čistší a průzračnější.

Detoxikací k lepší imunitě

Konzumací nezdravých jídel, překyselováním organismu, pitím perlivých slazených nápojů v kombinaci s pohodlným životním stylem s nedostatkem pohybu se nám ve střevech, lymfě i krvi usazuje spousta mykotoxinů a odpadních látek, které tělo obtížně vylučuje. Je proto vhodné aspoň jednou za čas provést očistu a části těchto látek se zbavit. V očistě organismu nám mohou pomoci následující procedury:

lymfodrenáž

Lymfa je oběhový systém skládky odpadních látek z krve - má uzliny zejména v kloubních jamkách. Lymfodrenáž je speciální masérská technika, kterou se lymfa prohmatává a její obsah se částečně vrací do krve a mezibuněčného prostoru.

půst

je starobylá účinná metoda, která čistí střeva tím, že po celý konzumujeme jeden druh potraviny. např. v lunárním kalendáři jsou tipy na takovéto půsty vždy při úplňku. Jednodruhové potraviny mohou být např. v zimě rýže, brambory, v létě meloun, jablka apod.

čištění střev

se dá také provádět různými bylinami, jako je chlorela, psylium, nebo technikami, jako pití slané vody. Tyto techniky však raději konzultujte se svým lékařem, protože na ně musí být organismus v kondici a je důležité střevní mikroflóru rychle obnovit.

alergie

Imunita a alergie

Alergie je nepřiměřenou, nepřirozenou reakcí imunity na různé látky. Jednoduše řečeno, když organismus v dětství nemá dostatek přirozených nepřátel, hledá si nepřátele jinde. Tyto mylně naučené tendence imunity jsou pak i geneticky předávány potomkům.

Alergické reakce jsou spouštěny i v důsledku setkání s nepřirozenými látkami, které se přirozeně v daných formách v přírodě nevyskytují, ale jsou produktem industriální společnosti a jejího chemického průmyslu.

Na imunitu mají vliv i další aspekty, které nelze ovlivňovat:

Věk

Ten také závisí na životní vitalitě. A imunita je, stejně jako stáří, obrázkem naší kondice. Tím, jak se buňky nedokonale replikují a tělo stárne, věkem se oslabuje i imunitní systém. Staří lidé jsou k nemocem náchylnější.

Genetika

Další aspekt, který neovlivníme. Částečně jste zdědili imunitu po rodičích, případně po prarodičích, stejně jako velikost kostry, barvu očí, nebo náchylnost k různým nemocem.

Prostředí, ve kterém žijeme

Zdravý vzduch a zpěv ptáků, nebo prašné hlučné město mají vliv jak na psychiku, tak i na zdraví a imunitní systém. Pro mnohé z nás je tento aspekt neovlivnitelný.